ගං වතුර, දේශපාලකයන්, මාධ්‍ය ආයතන හා කුඩ්ඩන්

2016 මැයි මස ඇති වූ ගං වතුරින් පුද්ගලයන් 301,602ක් ආපදා තත්වයට පත් වූ අතර මිනිසුන් 101ක් මිය ගිය බවත්, 99 දෙනෙකු අතුරුදන් වූ බවත් එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව සබදතා සම්බන්ධිකරණ කාර්යාලයේ වර්තාවක සදහන්ව තිබිණි. ඉන් හරියටම වසරකට පමණ පසු නැවතත් ඒ අර්බූධයම පැන නැගී තිබේ.
පසු ගිය ගං වතුරින් හානි වූ පුද්ගලයන් යන්තම් හිස ඔසවමින් සිටින විට ඔවුන්ට ඇතිවී තිබෙන තත්ත්වය අතිශයින්ම කණගාටුදායකය. එම ගං වතුර නිසා ඔවුන්ට ලබා දිය යුතුව තිබු වන්දි මුදල් වලින් අවසාන ගෙවීම වන රුපියල් 15,000/- මුදල ද ලබා දී තිබුනේ මේ මස මුලදී බව එම ගං වතුරින් හානි වූ කොළොන්නාවේ පුද්ගලයෙකු මා හට පැවසිය. මුල් ගෙවීම වන රුපියල් 10,000/- සිංහල අවුරුදු වලට පෙර ලබා දී තිබුණි. මුළු වන්දිය රුපියල් 25,000/-කි. සිදු වූ හානිය සමග බලන කල රුපියල් විසි පන්දහසින් කල හැකි කිසිවක් නැත. එම පුද්ගලයා සතුව තිබු අලුතින් මිලදී ගත් මහන මැෂිමක් ද ගං වතුරට ගසා ගෙන ගොස් තිබුණි. එය නැවත අලුත්වැඩියා කොට සකස් කිරීමට රුපියල් 12,000ක් වැය වූ බවද කියැවින. එහි සත්‍ය අසත්‍ය මා නොදනී. නමුත් ඒ හා සමාන දෑ තවත් සිදුවී තිබෙනු නිසැකය.

ස්වභාවික විපත් නිසා කොපමණ අලාභ හානි වුවද එයින් වාසි ලබන්නෝද එතරම් ම සිටිති. එයින් මුල් ආදර්ශය ලබා දුන්නේ හිටපු ධිවර ඇමති කෙනෙක් ය. ඒ සුනාමි සහන මුදල් සොරකම් කිරීමෙනි. දුෂිත සරත් සිල්වා නිසා එතනින් ගැලවුණු ඔහු මුළු ජාතියක්ම සොරකමට පුරුදු කොට, ඉරීමට කුඩු ටිකක් අයදින කුඩ්ඩන් මෙන් ඔහු පසු පස ඒමට සැලැස්වූයේ ය. සොරකමට ඇබ්බැහි වූ පුද්ගලයාත්, කුඩු වලට ඇබ්බැහි වූ පුද්ගලයාත් අතර වැඩි වෙනසක් නැත.

වතුරට ගසා ගෙන ගිය ඇදන්, ගෘහ උපකරණ ආදී බොහෝ දේවල් සුද්ද පවිත්‍ර කොට විකුණා දමා ඇත්තේ කුඩ්ඩන් ය. එම ගං වතුරින් උපරිම ලාභ ලැබුවෝ ඔවුන්ය. කුඩ්ඩන් බෝතල් පත්තර යකඩ හා කුණු ඇහිඳින මුවාවෙන් මිනිසුන්ගෙන් මග හැරුණු හෝ ගැලවී ගිය රත්රන් බඩු පවා සොයා ගෙන විකුනුවෝය. එවැනි පුද්ගලයන් දැනුත් තමුන්ගේ උකුසු ඇස යොමු කර ගෙන සිටිනු නිසැකය. මිනිසුන්ට ආධාර සදහා ලබා දිය යුතුව තිබු මුදල් සහ අනිකුත් දේ සොරකම් කිරීම හා සසදන කල, එක පසෙකින් පොළවට වැළලී යන දේ සොයා ගෙන විකිණීමෙන් ඔවුන් කර ඇත්තේ එතරම් වරදක් නොවේ.

යල් පැන ගිය තාක්ෂණයක් සහිත කාලගුණ දෙපාර්තමේන්තුව අවශ්‍ය නිසි තාක්ෂනය සහිතව පුනරුත්ථාපනය කිරීමට මෙය සුදුසු කාලයයි. එයට අවශ්‍ය මුදල් වෙන්කිරීම, සුඛෝපබෝගී වාහන වෙන් කිරීමට තරම් උනන්දුවෙන් කිරීම අවශ්‍ය ය.

අනෙක් අයගෙන් ලබා ගත් සහන මලු තමන්ගේ නම ගසා බෙදා දෙනවුන් අතර මාධ්‍ය ආයතන හා දේශපාලකයන් ද සිටින බව වාර්තා වල පළවිය. ලෝකේ විනාස වුවද එහි වාසිය තමුන්ගේ පැත්තට හරවා ගෙන කටයුතු කිරීමට හැක්කේ දේශපාලකයනට පමණක් නොවෙන වගට මෙය හොද උදාහරණයකි.

අනෙක් විධ මිනිසුන් විසින් තැනු තමුන්ගේ කුඩා ලෝක වල පෙරලුන බිත්ති, ඇද හැලුණු මළ සිරුරු මතින් පිය නැගිය හැක්කේ කුඩ්ඩන්ට පමණක් නොවෙන වගත් ඒ හා සමාන තවත් දෙපිරිසක් සිටින වගත් අවතැන්වූවන්ට මතක් කර දෙනු පිණිස මේ සටහන ලිවුයෙමි.

 

ප්‍රතිචාරයක් ලබාදෙන්න

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ WordPress.com ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Facebook photo

ඔබ අදහස් දක්වන්නේ ඔබේ Facebook ගිණුම හරහා ය. පිට වන්න /  වෙනස් කරන්න )

Website Powered by WordPress.com.

ඉහළ ↑

%d bloggers like this: